Częstotliwość, z jaką należy zmieniać niektóre części samochodowe zależy w dużej mierze od marki i modelu samochodu, jednak istnieją pewne części, które ze względu na swoją funkcję mają tendencję do większego zużycia, niezależnie od typu samochodu lub konserwacji. Wymiana zużytych lub zardzewiałych części natychmiast gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie samochodu i bezpieczeństwo wszystkich pasażerów, i chociaż nie ma ustalonego terminu ich wymiany, najlepiej jest zabrać samochód do serwisu co 10.000 kilometrów, tam sprawdzą go całkowicie i zobaczą stan każdej części.

Klocki hamulcowe i tarcze hamulcowe. Części te są niezbędne do rutynowej wymiany, ponieważ stanowią część układu hamulcowego, który jest bardzo ważny dla utrzymania bezpieczeństwa wszystkich pasażerów. Klocki i tarcze hamulcowe są częściami, które zużywają się najszybciej, ponieważ zależą od sposobu użytkowania pojazdu, nawyków jazdy i tego, czy samochód ma dobre smarowanie. Zarówno klocki hamulcowe, jak i tarcza hamulcowa mają za zadanie wytwarzanie tarcia, które zatrzymuje ruch opon, dzięki czemu łatwo jest wykryć, kiedy trzeba je wymienić, ponieważ podczas hamowania wytwarzają hałas lub szlifują, hamulec czuje się „luźno”, wytwarza zapach spalenizny, a nawet ciągnięcie. Jeśli tak jest, należy je natychmiast zmienić. Aby utrzymać je w dobrym stanie, należy unikać zbyt silnego hamowania i upewnić się, że płyn hamulcowy jest zawsze na dobrym poziomie.

Czym jest ubezpieczenie przesyłki?

Opony. Opony są bardzo ważne, ponieważ są one jedyną częścią pojazdu, która ma kontakt z drogą. Pamiętaj, że nagłe ruchy lub nierówny teren mogą mieć wpływ na kształt opon, a także na poziom powietrza. Sprawdzanie opon jest łatwe, ponieważ można to zrobić gołym okiem i nie wymaga sprzętu. Spróbuj zrobić to przynajmniej raz w miesiącu lub zanim wyruszysz w drogę. Sprawdź ich kondycję fizyczną i poziom powietrza. Jeśli zauważysz jakąkolwiek deformację, niskie lub gładkie opony, czas je zmienić.